Saturday’s scoreboard

Comment: Off

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Regional Finals
Division I
AT WRIGHT STATE UNIVERSITY
Cincinnati Archbishop Moeller 38, Cincinnati LaSalle 32
Division IV
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Delphos St. John’s 44, Mansfield St. Peter’s 43
AT CANTON FIELDHOUSE
Cleveland Heights Lutheran East 67, Warren JFK 64
AT OHIO UNIVERSITY
Columbus Wellington 70, Portsmouth Clay 54
AT KETTERING FAIRMONT
Lima Perry 57, Cincinnati Christian 44
Saturday’s Regional Finals
Division I
AT CLEVELAND STATE UNIVERSITY
Garfield Heights (22-4) vs. Lakewood St. Edward (22-5), 7
AT OHIO DOMINICAN
Pickerington North (21-6) vs. Pickerington Central (25-2), 7
AT UNIVERSITY OF AKRON
Massillon Jackson (25-2) vs. Toledo St. John’s (24-2), 7
Division II
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Wauseon (25-1) v Elida (17-9), 2
AT OHIO UNIVERSITY
McArthur Vinton County (24-2) vs. Columbus Eastmoor (21-6), 3
AT CANTON CIVIC CENTER
Cleveland Central Catholic (18-8) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (22-5), noon
AT KETTERING FAIRMONT
Dayton Dunbar (22-3) vs. Trotwood-Madison (21-2), 3
Division III
AT CANTON FIELDHOUSE
West Salem Northwestern (22-5) vs. Cleveland Villa Angela-St. Joseph (20-6), 7
AT OHIO UNIVERSITY
Berlin Hiland (22-4) vs. Proctorville Fairland (23-1), 7
AT KETTERING FAIRMONT
Cincinnati Summit Country Day (24-0) vs. St. Bernard Roger Bacon (22-4), 7
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Marion Local (18-8) vs. Archbold (21-5), 7
PREP GIRLS BASKETBALL
OHSAA State Tournament
At Value City Arena
Thursday’s State Semifinals
Division II
Kettering Alter 50, Ottawa-Glandorf 43, OT
Shaker Heights Hathaway Brown 48, Washington Court House Miami Trace 40
STATE FINAL: Saturday, 10:45 a.m.
Division IV
Waterford 37, Jackson Center 35
Berlin Hiland 44, Ottoville 41
STATE FINAL: Saturday, 2
Friday’s State Semifinals
Division III
Gates Mills Gilmour Academy 65, Columbus Africentric 54
Versailles 58, Sardinia Eastern 34
STATE FINAL: Saturday, 5:15
Division I
Cincinnati Mount Notre Dame 51, Canton McKinley 33
Toledo Notre Dame 75, Newark 59
STATE FINAL: Saturday, 8:30
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Spring Training Games
Friday’s Results
Houston (ss) 5, Atlanta 4
Baltimore 8, Pittsburgh 6
Houston (ss) 6, Boston 2
Minnesota 4, Tampa Bay 2
N.Y. Yankees 3, Detroit 0
Toronto 7, Philadelphia 5
Washington 5, Miami 5
N.Y. Mets 16, St. Louis 2
Chicago Cubs 7, Chicago White Sox 3
Arizona (ss) 3, Oakland 2
Kansas City 8, Milwaukee 5
Texas (ss) 6, L.A. Angels 5
Seattle (ss) 9, Arizona 5
Saturday’s Games
Cleveland (ss) vs. Texas at San Antonio, TX, TBD
Baltimore vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.
Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Detroit (ss) vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
Houston vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. Detroit (ss) at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Mets vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Pittsburgh vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Tampa Bay vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07 p.m.
Chicago Cubs (ss) vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.
Cleveland (ss) vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.
L.A. Dodgers vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
San Diego vs. Oakland at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.
Texas (ss) vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
Colorado vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:10 p.m.
San Francisco vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:10 p.m.
Sunday’s Games
Detroit vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.
Minnesota vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.
Philadelphia vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.
St. Louis vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Washington vs. Miami (ss) at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Miami (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
Arizona vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
Milwaukee vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.
Seattle vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.
TBD vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
Chicago White Sox vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:10 p.m.
Cincinnati vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:10 p.m.
Oakland vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
Kansas City vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 10:05 p.m.
PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Boston 44 25 .638 —
Toronto 40 29 .580 4
New York 27 42 .391 17
Philadelphia 25 43 .368 18½
Brooklyn 13 55 .191 30½
Southeast Division
W L Pct GB
Washington 42 26 .618 —
Atlanta 37 31 .544 5
Miami 33 35 .485 9
Charlotte 29 39 .426 13
Orlando 24 45 .348 18½
Central Division
W L Pct GB
Cleveland 45 22 .672 —
Indiana 35 33 .515 10½
Milwaukee 33 34 .493 12
Detroit 33 36 .478 13
Chicago 32 37 .464 14
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
x-San Antonio 52 15 .776 —
x-Houston 47 22 .681 6
Memphis 39 30 .565 14
Dallas 29 39 .426 23½
New Orleans 28 41 .406 25
Northwest Division
W L Pct GB
Utah 43 26 .623 —
Oklahoma City 39 29 .574 3½
Denver 33 35 .485 9½
Portland 30 37 .448 12
Minnesota 28 39 .418 14
Pacific Division
W L Pct GB
z-Golden State 54 14 .794 —
L.A. Clippers 40 29 .580 14½
Sacramento 27 41 .397 27
Phoenix 22 46 .324 32
L.A. Lakers 20 48 .294 34
z-clinched division
x-clinched playoff spot
Late games not included
Thursday’s Results
Cleveland 91, Utah 83
Oklahoma City 123, Toronto 102
Brooklyn 121, New York 110
Memphis 103, Atlanta 91
Denver 129, L.A. Clippers 114
Orlando at Golden State, late
Friday’s Games
Philadelphia 116, Dallas 74
Washington 112, Chicago 107
Boston 98, Brooklyn 95
Toronto 87, Detroit 75
Minnesota at Miami, 8
New Orleans 128, Houston 112
Orlando at Phoenix, late
Milwaukee at L.A. Lakers, late
Saturday’s Games
Sacramento at Oklahoma City, 3
Portland at Atlanta, 6
Washington at Charlotte, 7
Cleveland at L.A. Clippers, 8:30
San Antonio at Memphis, 9
Utah at Chicago, 9
Houston at Denver, 9:30
Milwaukee at Golden State, 10:30
Sunday’s Games
Dallas at Brooklyn, 12
Boston at Philadelphia, 1
Phoenix at Detroit, 4:30
Indiana at Toronto, 6
Minnesota at New Orleans, 6
Portland at Miami, 6
Sacramento at San Antonio, 7
Cleveland at L.A. Lakers, 9:30
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Montreal 70 39 23 8 86 191 176
Ottawa 69 39 23 7 85 184 177
Boston 71 38 27 6 82 205 188
Toronto 69 32 23 14 78 211 206
Tampa Bay 70 34 27 9 77 191 192
Florida 70 31 28 11 73 180 200
Buffalo 71 28 31 12 68 178 209
Detroit 69 27 31 11 65 172 209
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Washington 70 45 17 8 98 223 156
Pittsburgh 70 44 17 9 97 245 198
Columbus 69 45 18 6 96 221 161
N.Y. Rangers 71 44 24 3 91 228 187
N.Y. Islanders 70 33 26 11 77 208 215
Philadelphia 70 32 30 8 72 182 210
Carolina 68 29 27 12 70 175 197
New Jersey 70 26 32 12 64 163 205
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
Chicago 70 45 20 5 95 210 174
Minnesota 69 43 20 6 92 226 170
Nashville 70 35 24 11 81 207 197
St. Louis 70 37 28 5 79 194 193
Winnipeg 71 31 33 7 69 212 226
Dallas 70 28 32 10 66 194 230
Colorado 69 20 46 3 43 134 223
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
San Jose 70 42 21 7 91 195 163
Anaheim 70 37 23 10 84 183 175
Edmonton 70 37 24 9 83 205 186
Calgary 70 39 27 4 82 193 190
Los Angeles 70 34 29 7 75 173 174
Vancouver 70 28 33 9 65 161 205
Arizona 70 26 35 9 61 172 224
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
Late games not included
Thursday’s Results
Carolina 3, Minnesota 1
Winnipeg 4, N.Y. Islanders 2
Nashville 2, Washington 1, OT
New Jersey 6, Philadelphia 2
Columbus 2, Florida 1
Chicago 2, Ottawa 1
Toronto 5, Tampa Bay 0
Edmonton 7, Boston 4
Detroit 5, Arizona 4, SO
Dallas 4, Vancouver 2
St. Louis 4, San Jose 1
Los Angeles 2, Buffalo 0
Friday’s Results
Pittsburgh 6, New Jersey 4
Florida 4, N.Y. Rangers 3, SO
Dallas at Calgary, late
Buffalo at Anaheim, late
Saturday’s Games
Colorado at Detroit, 1
Columbus at N.Y. Islanders, 1
Washington at Tampa Bay, 7
Nashville at Carolina, 7
N.Y. Rangers at Minnesota, 7
Montreal at Ottawa, 7
Chicago at Toronto, 7
St. Louis at Arizona, 9
Vancouver at Edmonton, 10
Anaheim at San Jose, 10:30
Sunday’s Games
Columbus at New Jersey, 1
Florida at Pittsburgh, 1
Minnesota at Winnipeg, 5
Colorado at Chicago, 7
Carolina at Philadelphia, 7:30
Ottawa at Montreal, 7:30
Los Angeles at Calgary, 9:30
Monday’s Games
Boston at Toronto, 7:30
Buffalo at Detroit, 7:30
Arizona at Nashville, 8
San Jose at Dallas, 8:30
Los Angeles at Edmonton, 9
PRO SOCCER
Major League Soccer
Eastern Conference
W L T Pts GF GA
New York 2 0 0 6 3 1
Chicago 1 0 1 4 3 1
Atlanta United FC 1 1 0 3 7 3
New York City FC 1 1 0 3 4 1
Orlando City 1 0 0 3 1 0
Philadelphia 0 0 2 2 2 2
Toronto FC 0 0 2 2 2 2
Montreal 0 1 1 1 2 3
Columbus 0 1 1 1 2 4
D.C. United 0 1 1 1 0 4
New England 0 1 0 0 0 1
Western Conference
W L T Pts GF GA
Portland 2 0 0 6 6 1
Houston 2 0 0 6 5 2
San Jose 2 0 0 6 4 2
FC Dallas 1 0 1 4 2 1
Colorado 1 1 0 3 1 1
Sporting Kansas City 0 0 2 2 0 0
Seattle 0 1 1 1 3 4
Vancouver 0 1 1 1 2 3
Real Salt Lake 0 1 1 1 0 2
Los Angeles 0 2 0 0 1 3
Minnesota United 0 2 0 0 2 11
NOTE: Three points for victory, one point for tie.
Late games not included
Saturday’s GAME
Montreal at New York City FC, 2
Chicago at Atlanta United FC, 4
Toronto FC at Vancouver, 4
Columbus at D.C. United, 7
Philadelphia at Orlando City, 7:30
New England at FC Dallas, 8
San Jose at Sporting Kansas City, 8:30
Minnesota United at Colorado, 9
Los Angeles at Real Salt Lake, 9:30
Houston at Portland, 10:30
Sunday’s GAME
New York at Seattle, 7
COLLEGE BASKETBALL
NCAA Men’s Tournament
First Four
AT UNIVERSITY OF DAYTON ARENA
TUESDAY’S RESULTS
Mount St. Mary’s 67, New Orleans 66
Kansas State 95, Wake Forest 88
Wednesday’s GAMES
UC Davis 67, North Carolina Central 63
Southern Cal 75, Providence 71
East Regional
Thursday’s First Round
At KeyBank Center
Buffalo, N.Y.
Villanova 76, Mount St. Mary’s 56
Wisconsin 84, Virginia Tech 74
At Amway Center
Orlando, Fla.
Virginia 76, UNC Wilmington 71
Florida 80, ETSU 65
FRIDAY’S FIRST ROUND
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
Duke 87, Troy 65
South Carolina (22-10) vs. Marquette (19-12), late
At BOK Center
Tulsa, Okla.
Baylor 91, New Mexico State 73
SMU (29-4) vs. Southern Cal (25-9), 3:10 p.m.
Saturday’s Second Round
At KeyBank Center
Buffalo, N.Y.
Villanova (32-3) vs. Wisconsin (26-9)
At Amway Center
Orlando, Fla.
Florida (25-8) vs. Virginia (23-10)
Sunday’s Second Round
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
Duke (28-8) vs. South Carolina-Marquette winner
At BOK Center
Tulsa, Okla.
Baylor (26-7) vs. Southern Cal (26-9)
South Regional
Thursday’s First Round
At BMO Harris Bradley Center
Milwaukee
Butler 76, Winthrop 64
Middle Tennessee 81, Minnesota 72
Friday’s First Round
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
Arkansas 77, Seton Hall 71
North Carolina 103, Texas Southern 64
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis
Wichita State 64, Dayton 58
Kentucky (29-5) vs. Northern Kentucky (24-10), late
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
Cincinnati 75, Kansas State 61
UCLA (29-4) vs. Kent State (22-13), late
Saturday’s Second Round
At BMO Harris Bradley Center
Milwaukee
Butler (24-8) vs. Middle Tennessee (31-4)
Sunday’s Second Round
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
North Carolina (28-7) vs. Arkansas (26-9)
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis
Kentucky-Northern Kentucky winner vs. Wichita State (31-4)
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
UCLA-Kent State winner vs. Cincinnati (30-5)
Midwest Regional
THURSDAY’S FIRST ROUND
At BMO Harris Bradley Center
Milwaukee
Purdue 80, Vermont 70
Iowa State 84, Nevada 73
Friday’s FIRST ROUND
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis
Michigan 92, Oklahoma State 91
Louisville 78, Jacksonville State 63
At BOK Center
Tulsa, Okla.
Kansas 100, UC Davis 62
Miami (21-11) vs. Michigan State (19-14), late
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
Oregon 93, Iona 77
Rhode Island 84, Creighton 72
Saturday’s Second Round
At BMO Harris Bradley Center
Milwaukee
Purdue (26-7) vs. Iowa State (24-10)
Sunday’s Second Round
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis
Louisville (25-8) vs. Michigan (25-11)
At BOK Center
Tulsa, Okla.
Kansas (29-4) vs. Miami-Michigan State winner
At Golden 1 Center
Sacramento, Calif.
Oregon (30-5) vs. Rhode Island (25-9)
West Regional
Thursday’s FIRST ROUND
At KeyBank Center
Buffalo, N.Y.
Notre Dame 60, Princeton 58
West Virginia 86, Bucknell 80
At Amway Center
Orlando, Fla.
Xavier 76, Maryland 65
Florida State 86, Florida Gulf Coast 80
At Vivint Smart Home Arena
Salt Lake City
Gonzaga 66, South Dakota State 46
Northwestern 68, Vanderbilt 66
Saint Mary’s 85, VCU 77
Arizona (30-4) vs. North Dakota (22-9), late
SATURDAY’S SECOND ROUND
At KeyBank Center
Buffalo, N.Y.
West Virginia (27-8) vs. Notre Dame (26-9)
At Amway Center
Orlando, Fla.
Xavier (22-13) vs Florida State (26-8)
At Vivint Smart Home Arena
Salt Lake City
Gonzaga (33-1) vs. Northwestern (24-11)
St. Mary’s (29-4) vs. Arizona-North Dakota winner
Men’s NIT
Tuesday’s First Round
Illinois 82, Valparaiso 57
Mississippi 91, Monmouth 83
Oakland 74, Clemson 69
Georgia Tech 75, Indiana 63
Colorado State 81, College of Charleston 74
Richmond 71, Alabama 64
Boise St. 73, Utah 68
CS Bakersfield 73, California 66
Wednesday’s First Round
Syracuse 90, UNC-Greensboro 77
Belmont 78, Georgia 69
UCF 79, Colorado 74
Akron 78, Houston 75
TCU 66, Fresno St. 59
Iowa 87, South Dakota 75
Illinois State 85, UC Irvine 71
Texas-Arlington 105, BYU 89
Saturday’s Second Round
Syracuse (19-14) vs. Mississippi (21-13), 11 a.m.
Sunday’s Second Round
Belmont (23-6) at Georgia Tech (18-15), Noon
Oakland (25-8) at Richmond (21-12), 5 p.m.
TCU (20-15) at Iowa (19-14), 7:30 p.m.
Monday’s Second Round
UCF (22-11) at Illinois State (28-6), 7 p.m.
Texas-Arlington (26-8) vs. Akron (27-8), 8 p.m.
Boise State (20-11) at Illinois (19-14), 9 p.m.
CS Bakersfield (23-9) vs. Colorado State (24-11), 11 p.m.
Tuesday’s Quarterfinals
Syracuse-Mississippi winner vs. Belmont-Georgia Tech winner, TBA
TCU-Iowa winner vs. Oakland-Richmond winner, TBA
Wednesday’s Quarterfinals
CS Bakersfield-Colorado State winner vs. Texas-Arlington-Akron winner, TBA
UCF-Illinois State winner vs. Boise State-Illinois winner, TBA
College Basketball Invitational
Wednesday’s First Round
Utah Valley 74, Georgia Southern 49
Loyola (Md.) 73, George Mason 58
Coastal Carolina 83, Hampton 67
George Washington 73, Toledo 69
Rice 85, San Francisco 76
UMKC 92, Green Bay 82
Wyoming 91, Eastern Washington 81
Thursday’s First Round
UIC 71, Stony Brook 69
Monday’s Quarterfinals
Loyola (Md.) (16-16) vs. Coastal Carolina (17-17), 7
Rice (23-11), vs. Utah Valley (16-16), 8
Wyoming (19-14), vs. UMKC (18-16), 9
UIC (16-18) vs. George Washington (20-14), TBA
CollegeInsider.com Tournament
Monday’s First Round
Liberty 73, Norfolk State 64
Tuesday’s First Round
Saint Francis (Pa.) 78, Jacksonville 76
Campbell 98, Houston Baptist 79
Samford 78, Canisius 74
Wednesday’s First Round
Fort Wayne 88, Ball State 80
UMBC 88, Fairfield 83
Texas A&M-Corpus Christi 80, Georgia State 64
Idaho 73, Stephen F. Austin 50
Thursday’s First Round
Saint Peter’s 59, Albany (NY) 55
Furman 79, SC Upstate 57
UT Martin 89, UNC Asheville 75
Lamar (19-14) at Texas State (20-13), late
Weber State (19-13) at Cal State Fullerton (17-14), late
NCAA Women’s Tournament
Bridgeport Regional
Friday’s First Round
At College Park, Md.
Maryland 103, Bucknell 61
West Virginia 75, Elon 62
Saturday’s First Round
At Storrs, Conn.
UConn (32-0) vs. Albany (NY) (21-10), 11 a.m.
Syracuse (21-1) vs. Iowa State (18-12), 1:30 p.m.
At Los Angeles
UCLA (23-8) vs. Boise State (25-7), 6:30 p.m.
Texas A&M (21-11) vs. Penn (22-7), 9 p.m.
At Durham, N.C.
Temple (24-7) vs. Oregon (20-13), 6:30 p.m.
Duke (27-5) vs. Hampton (20-12), 9 p.m.
SUNDAY’s Second Round
At College Park, Md.
Maryland (31-2) vs. West Virginia (24-10)
Monday’s Second Round
At Storrs, Conn.
UConn-Albany (NY) winner vs. Syracuse-Iowa State winner
At Los Angeles
UCLA-Boise State winner vs. Texas A&M-Penn winner
At Durham, N.C.
Temple-Oregon winner vs. Duke-Hampton winner
Oklahoma Regional
Friday’s First Round
At Starkville, Miss.
DePaul 88, Northern Iowa 67
Mississippi State 110, Troy 69
Saturday’s First ROund
At Waco, Texas
Baylor (30-3) vs. Texas Southern (23-9), 6:30 p.m.
LSU (20-11) vs. California (19-13), 9 p.m.
At Louisville, Ky.
Louisville (27-7) vs. Chattanooga (21-10), 1:30 p.m.
Tennessee (19-11) vs. Dayton (22-9), 4 p.m.
At Seattle
Oklahoma (22-9) vs. Gonzaga (26-6), 6:30 p.m.
Washington (27-5) vs. Montana State (25-6), 9 p.m.
Sunday’s Second Round
At Starkville, Miss.
DePaul (27-7) vs. Mississippi State (30-4)
Monday’s Second Round
At Waco, Texas
Baylor-Texas Southern winner vs. LSU-California winner
At Louisville, Ky.
Louisville-Chattanooga winner vs. Tennessee-Dayton winner
At Seattle
Oklahoma-Gonzaga winner vs. Washington-Montana State winner
Lexington Regional
Friday’s First Round
At South Bend, Ind.
Purdue 74, Green Bay 62
Notre Dame 79, Robert Morris 49
At Lexington, Ky.
Kentucky 73, Belmont 70
Ohio State 70, Western Kentucky 63
At Austin, Texas
NC State 62, Auburn 48
Texas 78, Central Arkansas 50
Saturday’s First Round
At Manhattan, Kan.
Stanford (28-5) vs. New Mexico State (24-6), 1:30 p.m.
Kansas State (22-10) vs. Drake (28-4), 4 p.m.
Saturday’s Second Round
At South Bend, Ind.
Purdue (23-12) vs. Notre Dame (31-3)
At Lexington, Ky.
Kentucky (22-10) vs. Ohio State (27-6)
At Austin, Texas
NC State (23-8) vs. Texas (24-8)
Sunday’s Second Round
At Manhattan, Kan.
Stanford-New Mexico State winner vs. Kansas State-Drake winner
Stockton Regional
Friday’s First Round
At Columbia, S.C.
South Carolina 90, UNC-Asheville 40
Arizona State 73, Michigan State 61
At Tallahassee, Fla.
Missouri 66, South Florida 64.
Florida State 87, Western Illinois 66
At Corvallis, Ore.
Oregon State 56, Long Beach State 55
Creighton 76, Toledo 49
Saturday’s First Round
At Coral Gables, Fla.
Marquette (25-7) vs. Quinnipiac (27-6), 1:30 p.m.
Miami (23-8) vs. Florida Gulf Coast (26-8), 4 p.m.
Saturday’s Second Round
At Columbia, S.C.
South Carolina (28-4) vs. Arizona State (20-12)
At Tallahassee, Fla.
Missouri (22-10) vs. Florida State (26-6)
At Corvallis, Ore.
Oregon State (30-4) vs. Creighton (24-7)
Sunday’s Second Round
At Coral Gables, Fla.
Marquette-Quinnipiac winner vs. Miami-Florida Gulf Coast winner
PRO GOLF
PGA Tour
Arnold Palmer – Bay Hill Invitational
Second Round
a-denotes amateur
Charley Hoffman 68-66 — 134 -10
Emiliano Grillo 67-68 — 135 -9
Matthew Fitzpatrick 67-69 — 136 -8
Lucas Glover 68-69 — 137 -7
Kevin Kisner 70-67 — 137 -7
Marc Leishman 71-66 — 137 -7
Francesco Molinari 70-68 — 138 -6
Jeunghun Wang 71-68 — 139 -5
Tony Finau 72-67 — 139 -5
Adam Hadwin 70-70 — 140 -4
Paul Casey 68-72 — 140 -4
Harold Varner III 70-70 — 140 -4
Greg Chalmers 69-72 — 141 -3
Jamie Lovemark 72-69 — 141 -3
Kyle Stanley 73-68 — 141 -3
Justin Rose 71-70 — 141 -3
Jason Day 70-71 — 141 -3
Ryan Moore 72-69 — 141 -3
Tyrrell Hatton 72-69 — 141 -3
Brian Harman 72-70 — 142 -2
Keegan Bradley 71-71 — 142 -2
Luke List 71-71 — 142 -2
Hideki Matsuyama 73-69 — 142 -2
Vaughn Taylor 71-71 — 142 -2
Si Woo Kim 71-71 — 142 -2
David Hearn 70-73 — 143 -1
Ollie Schniederjans 73-70 — 143 -1
Louis Oosthuizen 70-73 — 143 -1
Cameron Smith 74-69 — 143 -1
Russell Henley 72-71 — 143 -1
Graeme McDowell 72-71 — 143 -1
Brandt Snedeker 72-71 — 143 -1
Matt Every 73-70 — 143 -1
Ryan Ruffels 69-74 — 143 -1
J.J. Spaun 70-73 — 143 -1
Charl Schwartzel 72-71 — 143 -1
Michael Kim 72-71 — 143 -1
Charles Howell III 72-72 — 144 E
Pat Perez 74-70 — 144 E
Alex Noren 70-74 — 144 E
James Hahn 73-71 — 144 E
Tommy Fleetwood 78-66 — 144 E
Bubba Watson 72-72 — 144 E
Martin Kaymer 73-71 — 144 E
Brandon Hagy 73-71 — 144 E
Martin Laird 77-68 — 145 +1
Jim Herman 73-72 — 145 +1
Rory McIlroy 74-71 — 145 +1
Aaron Baddeley 70-75 — 145 +1
Derek Fathauer 74-71 — 145 +1
Ian Poulter 72-73 — 145 +1
Tim Herron 72-73 — 145 +1
Ben Martin 73-72 — 145 +1
Hudson Swafford 73-72 — 145 +1
Billy Horschel 72-73 — 145 +1
Danny Lee 75-70 — 145 +1
Zach Johnson 75-70 — 145 +1
Jason Kokrak 72-74 — 146 +2
John Huh 74-72 — 146 +2
Byeong Hun An 76-70 — 146 +2
Rickie Fowler 74-72 — 146 +2
David Lingmerth 74-72 — 146 +2
Kevin Chappell 72-74 — 146 +2
Kevin Streelman 75-71 — 146 +2
C.T. Pan 75-71 — 146 +2
Fabian Gomez 74-72 — 146 +2
Stewart Cink 70-76 — 146 +2
Steve Wheatcroft 77-69 — 146 +2
Wesley Bryan 77-70 — 147 +3
Boo Weekley 75-72 — 147 +3
Blayne Barber 75-72 — 147 +3
Champions Tour
Tucson Conquistadores
First Round
Fred Couples 31-34 — 65 -8
Tom Lehman 33-33 — 66 -7
Jeff Maggert 34-32 — 66 -7
Stephen Ames 33-34 — 67 -6
Billy Mayfair 34-33 — 67 -6
John Cook 35-32 — 67 -6
Steve Stricker 32-35 — 67 -6
David Toms 34-34 — 68 -5
Tom Pernice Jr. 32-36 — 68 -5
Billy Andrade 34-34 — 68 -5
Fran Quinn 33-35 — 68 -5
Bob Tway 35-34 — 69 -4
Mark Brooks 34-35 — 69 -4
Scott Verplank 33-36 — 69 -4
Ian Woosnam 35-34 — 69 -4
Duffy Waldorf 35-34 — 69 -4
Skip Kendall 34-35 — 69 -4
Jeff Brehaut 33-36 — 69 -4
Mike Small 35-34 — 69 -4
Mike Goodes 35-35 — 70 -3
Bob Estes 36-34 — 70 -3
Jim Carter 36-34 — 70 -3
Steve Pate 33-37 — 70 -3
Corey Pavin 34-36 — 70 -3
Kevin Sutherland 35-35 — 70 -3
Rocco Mediate 36-34 — 70 -3
Doug Garwood 35-35 — 70 -3
Scott Dunlap 34-36 — 70 -3
Woody Austin 34-36 — 70 -3
Gene Sauers 35-35 — 70 -3
Jerry Kelly 34-36 — 70 -3
Ronnie Black 34-37 — 71 -2
Willie Wood 35-36 — 71 -2
Tommy Armour III 32-39 — 71 -2
Michael Allen 36-35 — 71 -2
Jesper Parnevik 33-38 — 71 -2
Tom Kite 36-35 — 71 -2
Bernhard Langer 34-37 — 71 -2
Paul Goydos 34-37 — 71 -2
Kenny Perry 37-34 — 71 -2
Carlos Franco 33-38 — 71 -2
Phillip Price 35-36 — 71 -2
Russ Cochran 36-36 — 72 -1
Larry Mize 34-38 — 72 -1
Glen Day 35-37 — 72 -1
Joey Sindelar 35-37 — 72 -1
Jeff Sluman 35-37 — 72 -1
Wes Short, Jr. 41-31 — 72 -1
Fred Funk 37-35 — 72 -1
Kirk Triplett 36-36 — 72 -1
Lee Janzen 35-37 — 72 -1
Bobby Gage 37-35 — 72 -1
Tom Jenkins 37-36 — 73 E
Tim Petrovic 34-39 — 73 E
Rod Spittle 35-38 — 73 E
Brandt Jobe 37-36 — 73 E
Olin Browne 35-38 — 73 E
David Frost 36-37 — 73 E
Joe Durant 36-37 — 73 E
Marco Dawson 35-38 — 73 E
Loren Roberts 37-36 — 73 E
Jerry Smith 35-38 — 73 E
Mark O’Meara 35-38 — 73 E
Scott Parel 36-37 — 73 E
Craig Parry 36-38 — 74 +1
Scott McCarron 33-41 — 74 +1
Jean Van de Velde 38-36 — 74 +1
Tom Byrum 35-40 — 75 +2
Scott Hoch 36-39 — 75 +2
Todd Hamilton 38-37 — 75 +2
Mike Springer 37-39 — 76 +3
Michael Bradley 36-40 — 76 +3
Hale Irwin 36-40 — 76 +3
Paul McGinley 38-39 — 77 +4
Guy Boros 38-40 — 78 +5
John Huston 40-38 — 78 +5
Esteban Toledo 40-38 — 78 +5
Mark Calcavecchia 38-41 — 79 +6
Bob Gilder 39-42 — 81 +8
TRANSACTIONS
Baseball
American League
BALTIMORE ORIOLES — Released RHP Logan Ondrusek.
BOSTON RED SOX — Optioned LHP Luis Ysla and RHP Kyle Martin to Pawtucket (IL). Reassigned RHP Marcus Walden to their minor league camp.
KANSAS CITY ROYALS — Optioned RHP Andrew Edwards, C Cam Gallagher, INFs Hunter Dozier and Ramon Torres and OFs Jorge Bonifacio and Bubba Starling to Omaha (PCL).
NEW YORK YANKEES — Optioned INF Jorge Mateo to Tampa (FSL) and reassigned him to their minor league camp.
OAKLAND ATHLETICS — Optioned INFs Franklin Barreto and Chad Pinder and OF Matt Olson to Nashville (PCL).
SEATTLE MARINERS — Optioned RHP Chase De Jong and OF Boog Powell to Tacoma (PCL).
National League
CHICAGO CUBS — Optioned RHPs Pierce Johnson and Felix Pena, C Victor Caratini and OF Jacob Hannemann to Iowa (PCL). Assigned INF Chesny Young and OFs Eloy Jimenez and Mark Zagunis to their minor league camp.
COLORADO ROCKIES — Optioned RHPs Shane Carle, Rayan Gonzalez and Zach Jemiola to Albuquerque (PCL).
MIAMI MARLINS — Optioned INFs JT Riddle and Yefri Perez to New Orleans (PCL), and C Austin Nola and LHP Drew Peters to Jacksonville (SL). Reassigned LHP Kyle Lobstein to their minor league camp.
MILWAUKEE BREWERS — Optioned OFs Lewis Brinson, Ryan Cordell and Brett Phillips to their minor league camp. Reassigned RHP Forrest Snow to their minor league camp.
NEW YORK METS — Optioned C Tomas Nido to their minor league camp.
PITTSBURGH PIRATES — Optioned RHP Dovydas Neverauskas and INF Chris Bostick to Indianapolis (IL). Reassigned OF Barrett Barnes, INF Erich Weiss and C Christian Kelley to their minor league camp.
WASHINGTON NATIONALS — Optioned OF Rafael Bautista and RHP Austin Adams to Syracuse (IL).
American Association
FARGO-MOORHEAD REDHAWKS — Released 1B Brian Humphries. Can-Am League
QUEBEC CAPITALES — Sold the contract of RHP Karl Triana to Atlanta (NL).
Football
National Football League
ARIZONA CARDINALS — Re-signed DT Frostee Rucker to a one-year contract
BUFFALO BILLS — Signed RB Joe Banyard, CB Leonard Johnson and WR Corey Washington.
CHICAGO BEARS — Signed DL John Jenkins to a one-year contract.
CINCINNATI BENGALS — Re-signed C T.J. Johnson.
INDIANAPOLIS COLTS — Signed NT Al Woods.
NEW ENGLAND PATRIOTS — Signed DB Justin Coleman.
NEW YORK GIANTS — Signed DE Jason Pierre-Paul to a four-year contract. Re-signed OL John Jerry and QB Josh Johnson.
SEATTLE SEAHAWKS — Agreed to terms with TE Luke Willson and CB DeShawn Shead.
Hockey
National Hockey League
WASHINGTON CAPITALS — Reassigned C Jakub Vrana to Hershey (AHL).
American Hockey League
MILWAUKEE ADMIRALS — Signed F Tyler Kelleher for the remainder of the season and the 2017-18 season.
STOCKTON HEAT — Recalled G Mason McDonald and D Keegan Kanzig from Adirondack (ECHL). Announced D Ryan Culkin was reassigned to Adirondack.
ECHL
MANCHESTER MONARCHS — Announced D Connor Hardowa was returned from loan by Ontario (AHL). Lent F Daniel Doremus to Syracuse (AHL).
Soccer
North American Soccer League
NEW YORK COSMOS — Signing F Eugene Starikov.
College
GEORGETOWN — Named Adam Neugebauer wide receivers and slot receivers coach.
LOCAL & AREA
St. Wendelin Seeks Athletic Director
St. Wendelin Catholic School is seeking candidates for the position of athletic director. The athletic director will be responsible for oversight of the athletic programs in grades K-12, as well as serve as transportation supervisor. This role will report to both the principal and parish manager. Interested candidates should submit a resume and salary requirements to matt.meyers@stwendelin.org by March 21.
Upper Sandusky Seeks Volleyball Coach
UPPER SANDUSKY — Upper Sandusky High School is searching for a head varsity volleyball coach for the 2017-18 school year. Interested candidates should submit a letter of interest, resume and three references to: Brad Ehrman, Upper Sandusky High School, 800 N. Sandusky Ave., Upper Sandusky, Ohio 43351 or by email to brad_e@usevs.org.
Mohawk Seeks Girls Basketball Coach
SYCAMORE — Mohawk High School is seeking a head girls’ varsity basketball coach. Limited teaching positions are available. Interested applicants should send an introductory email and resume to Mohawk AD Chip Dietrich at athletics@mohawklocal.org prior to March 22.
Softball Leagues Meeting
BUCYRUS — The Bucyrus Softball Association will have meetings for its co-ed, men’s and church league softball leagues at 6 p.m. Sunday at Bucyrus City Hall in the second floor council chambers. For more information, call 419-563-5849, 614-795-3451 or 740-751-3300.

Comments

comments

About the Author