REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Van Buren girls 3rd at Carey meet

CAREY — Van Buren’s girls won the sprint medley Saturday on their way to finishing third in the team standings of the 15th annual Carey Blue Devil Relays.
Carey edged Riverdale 114-113 for the team title. Van Buren was third with 109 points, while Hopewell-Loudon was fourth with 88 and Arcadia was eighth with 24.
Carey tipped Riverdale 105-104 for the boys team championship. Van Buren was fourth with 84 points, while Hopewell-Loudon was sixth with 75 and Arcadia was eigthth with 38.
Abby Shroll, Kylie Sturgill, Lauren Wise and Rachell Resnik combined for the Black Knights’ win in the sprint medley.
Hopewell-Loudon’s Lexi Feindel and Alyssa Naus contributed to wins in both the high jump and the shuttle hurdles.
Three second places led the way for Van Buren in the boys meet.
Hopewell-Loudon’s Alex Wood set a meet record while winning the mile in 5:02.5, and Arcadia won the triple jump with Shae Watkins, Clint Recker and Jorden Johnson.
Boys TEAM STANDINGS
1, Carey 105. 2, Riverdale 104. 3. Kenton 88. 4, Van Buren 84. 5, Tiffin Calvert 77. 6, Hopewell-Loudon 75. 7, Arlington 65. 8, Arcadia 38.
AREA Boys FINISHES
SHOT — 3, Arcadia (Watkins, Knepper, Thompson) 110-3¼. 5, Van Buren (Wagner, Kelley, Insley) 102-2. 8, Hopewell-Loudon (Coleman, Kleinfelter, Portentoso) 72-2½. DISCUS — 2, Van Buren (Wagner, Lanyo, Martin) 304-2½. 6, Arcadia (Watkins, Knepper, Van Atta) 224-6½. 8, Hopewell-Loudon (Coleman, Kleinfelter, Portentoso) 197-1. HJ — 6, Van Buren (Raggerty, Marialke, Mowrey) 10-0. LJ — 4, Van Buren (Mowrey, Huber, Endicott) 51-2¾. 6, Hopewell-Loudon (Burns, Sadler, Velasquez) 39-5¼. TJ — 1, Arcadia (Watkins, Recker, Johnson) 100-10¼. 2, Van Buren (Adolph, Mowrey, Satlzman) 94-9½. 3, Hopewell-Loudon (Hedrick, Hickle, Sadler) 84-3. PV — 3, Van Buren (N. Schumacker, J. Schumacker, Wolford) 24-6. 4, Hopewell-Loudon (Dell) 6-6. 3,200 RELAY — 3, Hopewell-Loudon (Ardner, Alvarado, Williams, Wood) 9:34.90. 5, Van Buren (Schumacker, Corey, Marialke, Stall) 9:59.30. SHUTTLE HURDLES — 4, Hopewell-Loudon (Hedrick, Williams, Ardner, Bodart) 1:16.50. 6, Van Buren (Satlzman, Raferty, Wagner, Endicott) 1:17.30. freshman medley — 4, Van Buren (Satlzman, N. Schumacker, Adolph, Endicott) 1:54.50. 6, Hopewell-Loudon (Rainey, Irving, Kleinfelter, Dell) 2:09.90. 800 relay — 3, Hopewell-Loudon (Velasquez, Kurtz, Bodart, Breidenbach) 1:42.50. 7, Arcadia (Counts, Watkins, Johnson, Metzger) 1:46.60. 8, Van Buren (Adolph, Schumacker, Endicott, Huber) 1:47.50. mile — 1, Wood (H-L) 5:02.50. 2, Schumacker (VB) 5:11.00. 7, Rienhart (Arc) 5:34.70. 400 relay — 5, Van Buren (Matthes, Huber, Martin, Endicott) 49.60. 6, Arcadia (Counts, Johnson, Recker, Metzger) 50.10. 7, Hopewell-Loudon (Valasquez, Sadler, Kurtz, Breidenbach) 50.20. distance medley — 2, Hopewell-Loudon (Williams, Shaver, Alvarado, Wood) 12:43.70. 5, Van Buren (Hiras, Corey, Rickenbacher, Stall) 13:18.90. sprint medley — 3, Hopewell-Loudon (Velasquez, Kurtz, Bodart, Breidenbach) 1:46.70. 4, Arcadia (Boyd, Recker, Counts, Metzger) 1:50.50. 5, Van Buren (Endicott, N. Schumacker, Rafferty, Matthes) 1:51.40. throwers 400 relay — 3, Van Buren (Martin, Insley, Bilerey, Lanyo) 53.40. 7, Hopewell-Loudon (Hickle, Coleman, Portentoso, Kleinfelter) 57.70. 8, Arcadia (Knepper, Thompson, Johnson, Van Atta) 58.40. freshman mile — 2, Stump (VB) 5:21.60. 4, Dell (H-L) 5:47.30. 1,600 relay — 3, Hopewell-Loudon (Breidenbach, Bodart, Kurtz, Ardner) 3:53.00. 5, Arcadia (Counts, Recker, Johnson, Metzger) 3:57.00. 6, Van Buren (Mowrey, Matthes, Stump, Hiris) 3:58.00.

GIRLS Team Standings
1, Carey 114. 2, Riverdale 113. 3, Van Buren 109. 4, Hopewell-Loudon 88. 5, Kenton 69. 6, Tiffin Calvert 64. 7, Arlington 37. 8, Arcadia 24.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 3, Van Buren (Hertel, George, Cooper) 70-7¼. 4, Hopewell-Loudon (Siegel, Rhodes, Williams) 68-10¾. 7, Arcadia (Burns, Diller, Knepper) 64-0¾. DISCUS — 4, Arcadia (Burns, Diller, Knepper) 209-3. 6, Van Buren (Cooper, Hertel, George) 191-3. 7, Hopewell-Loudon (Seigel, Williams, Gatchell) 176-4. HJ — 1, Hopewell-Loudon (Arnold, Feindel, Naus) 12-4. 5, Van Buren 8-4 (Sturgill, Garnes) 8-4). LJ — 1, Van Buren (Wise, Endicott, Hassan) 41-4. 5, Hopewell-Loudon (Leiter, Sauber, Searles) 37-2. PV — 1, Hopewell-Loudon (Frank, Brickner, Siegel) 23-0. 3, Van Buren (Schmelzer, Hassan, Garnes) 19-0. TJ — 2, Van Buren (Hassan, Endicott, Schmelzer) 80-10. 4, Hopewell-Loudon (Dodge, Sielgel, Searles) 72-2½. 5, Arcadia (Kirian, Dukat, Metcalfe) 49-5¾. mile — 2, Flanagan (VB) 6:10.80. 3, Reinhart (H-L) 6:16.33. 5, Musson (Arc) 6:34.80. shuttle hurdles — 1, Hopewell-Loudon (Erlanger, Naus, Arbogast, Feindel) 1:17.90. 2, Van Buren (Manley, Sturgill, Irving, Endicott) 1:19.20. 400 relay– 2, Van Buren (Wise, Shroll, Klausing, Lasley) 56.30. 7, Arcadia (Santa Cruz, Dukat, Metcalfe, Kirian) 58.90. distance medley — 2, Van Buren (Lasley, Schmelzer, Nieto, Resnik) 15:21.60. 3, Hopewell-Loudon (Erlanger, Heldman, Schaver, Reinhart) 15:40.20. freshman medley — 3, Hopewell-Loudon (Erlanger, Arnold, Morel, Strahm) 2:18.60. 4, Van Buren (Klausing, Williamson, Neito, Bando) 2:29.20. sprint medley — 1, Van Buren (Shroll, Sturgill, Wise, Resnik) 2:03.90. 5, Arcadia (Santa Cruz, Metcalfe, Dukat, Kirian) 2:10.70. 8, Hopewell-Loudon (Vargas, Leiter, Siegel, Arbogast) 2:16.80. throwers 400 relay — 3, Hopewell-Loudon (Somers, Gatchell, Sauber, Siegel) 1:08.70. 6, Van Buren (R. George, Miller, S. George, Cooper) 1:12.70. 3,200 relay — 5, Hopewell-Loudon (Reinhart, Schaver, Klaiss, Heldman) 12:49.90. 6, Van Buren (Bado, Neito, Williamson, Resnik) 13:23.60. 800 relay — 3, Van Buren (Lasley, Shroll, Hassan, Wise) 1:59.80. 7, Arcadia (Santa Cruz, Dukat, Metcalfe, Kirian) 2:06.00. 8, Hopewell-Loudon (Feindel, Arnold, Dodge, Morel) 2:08.90. 1,600 relay — 2, Van Buren (M. Smith, Kontak, Kwiat, O. Smith) 4:33.30. 4, Hopewell-Loudon (Arbogast, Erlanger, Leiter, Feindel) 4:52.10. freshman mile — 3, Portentoso (H-L) 6:55.70. 4, Bando (VB) 6:56.80.

PARK, REESE LEAD
LAKOTA PERFORMANCES
CASTALIA — Katie Park won the individual discus title and Cariss Reese did likewise in the pole vault Saturday to Lakota in Margaretta’s Polar Bear Relays.
Port Clinton topped Gibsonburg 66-63½ to win the girls team championship. Lakota was eighth among eight teams with 28½.
Otsego won the boys team crown with 81 points to 74 for Port Clinton. Lakota was eighth among 10 teams with 22 points.
Mac Flanagan and Kevin Crowe placed second in the shot put and discus, respectively, to lead Lakota’s boys.

BOYS Team Standings
1, Otsego 81. 2, Port Clinton 74. 3, Margaretta 61. 4, Patrick Henry 57. 5, Willard 49. 6, Monroeville 28.50. 7, Gibsonburg 26½. 8, Lakota 22. 9, Open Door Christian 3. 10, St. Joseph Central Catholic 1.
lakota BOYS scoring
SHOT — 2, Flanagan 45-7. 5, Crowe 44-11¾. 25, Smith 30-3½. DISCUS — 2, Crowe 125-10. 5, Flanagan 117-3. 24, Smith 84-11. PV — 9, Benavides 8-0. 14, Woodruff 7-0. 440 shuttle hurdles — 4, Hovis, Foos, Benavides, Woodruff 1:07.8.
GIRLS Team Standings
1, Port Clinton 66. 2, Gibsonburg 63½. 3, Patrick Henry 54. 4, Willard 51. 5, Margaretta 48. 6, Otsego 41. 7, St. Joseph Central Catholic 41. 8, Lakota 28½. 9, Monroeville 9.
lakota girls scoring
SHOT — 5, Park 30-8¾. 14, Flanagan 26-4½. 24, Paxson 21-9¾. DISCUS — 1, Park 102-7. 12, Flanagan 75-2. 24, Paxson 57-9. HJ — 6, Smith 4-6. LJ — 9, Capehart 12-10. 16, Hagermann 12-½. 19, Harrison 11-2. PV — 1, Reese 8-0. 5, (tie) Bennett, Alloway 6-6. 400 shuttle hurdle — 5, Reese, Alloway, Hagermann, Capehart 1:19.60. 3,200 relay — 6, Lane, Harrison, Rubel, Boyer 13:10.9. 800 relay — 5, Patrick Henry (Boyer, Holloway, Arens, Craig) 2:01.30. 400 relay — 4, Bennett, Smith, Reese, Alloway 56.10. 800 sprint medley — 4, Bennett, Smith, Alloway, Reese 2:03.50. distance medley — 8, Patrick Henry (S. Lanzer, Bower, Herder, T. Lanzer) 17:28.20. 1,600 relay — 5, Patrick Henry (Bostelman, Jones, Moehrman, Rosebrook) 4:47.00.

Comments

comments

About the Author